Taşınma İzni Nedir

Ev Taşınma İzni Nedir Detaylı Anlatım

Şöylece bir kaba taslat  düşünecek olursak; eşyalarınızın derlenip toplanması, paketlenmesi, elektrik, su, telefon gibi tüm faturalı aboneliklerin yeni adresinize devri, yeni evdeki eksiklerin tamamlanması ihtiyaç varsa tadilatının yapılması, taşınma, yerleşme sayılabilir. Okullarının nakledilmesi gereken çocuklarınız da varsa durum ayrı bir felaket haline dönüşebilir. Daha önce taşınma deneyiminiz olduysa, bu süreçte hesap edilmeyen ve zaman alan pek çok uğraşılması gereken detayın çıktığını da bilirsiniz. Adana evden eve nakliyat aşamasında Eğer bir yandan da çalışıyorsanız bütün bu işleri tamamlayabilmek için akla karayı seçer, iş yerinizle problem yaşayabilirsiniz.

Son zamanlarda şehirsel dönüşüm, değerlenen bölgelerde kira rayiçlerinin artması, gayrimenkul sektörünün gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle evini taşıyan insan sayısında ciddi bir artış gözlemlenmekte. Evlerini taşıyan insanların önemli bir yüzdesinin bir şirket adına çalıştığını var sayarsak, bu da çok fazla kişinin taşınma döneminde belli bir süre izin alması gerekliliği anlamına gelir.

Kimler Taşınma İzni Kullanabilir ?

Öyleyse çalışanlar için bir ev taşınma izni yok mudur? Asaen İş Hukuku’nda ev taşıma izni olarak düzenlenmiş bir izin türü yer almıyor. Ancak 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 55/j maddesine göre ücretli veya talebinize bağlı olmak üzere ücretsiz izin kullanmanız mümkün.
4857 Sayılı İş Kanunu’nda izin uygulaması hakkında; İş Yasası’nın 55/j maddesi işverence verilecek diğer izinleri kanun kapsamına almıştır. Buna göre işverence gerek hizmet sözleşmesi gerekse toplu sözleşme ile kararlaştırılacak (taşınma, doğum için erkeğe verilen izin gibi) durumlarda da işçinin izne gönderilmesi gereklidir. Bu durumda da işçinin tüm aylık ücret ve diğer mali haklarından kesintisiz faydalandırılmaya devam edilmesi öngörülmüştür.
Bu durumda işvereniniz ile durumunuzu paylaşarak izin kullanmayı  isteyebilirsiniz. Bu sayede en azından iş saatleri içinde resmi kurumlarda yapılması gereken tüm işler ve tamamlanması gereken eksiklerle rahatlıkla ilgilenebilir, yeni evinize gönül rahatlığı ile zaman ayırıp dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Hatta belki dostlarınızı davet ettiğiniz keyifli bir yeni ev partisi yapmaya bile zaman kalır, ne dersiniz?
Taşınma İzni Nasıl Alınır ?
Evşnizi Taşımak  için tavsiye almak üzere arayan bir arkadaşıma hafta sonu taşınma hafta içi bir gün daha iyi olur hem fiyat açısında hemde nakliyat firması yoğun olmaz rahat taşınırsın önerisinde bulunmuştum. Ancak arkadaşım iş vereninden  hafta içi izin almanın kolay olmadığını yinede şansını deneyeceğini söyledi. Birkaç gün sonra tekrar görüştüğümüzde çarşamba günü taşınacağını söyledi. Bende nasıl izin aldığını sordum.
Hikaye şöyle gerçekleşmiş. Patrondan hafta içi bir gün için izin isteyince patronu hafta sonu taşınmasını tavsiye etmiş. O halde elektrik, doğal gaz ve su abonelik işlemleri için ne zaman izin vereceğini sormuş. Tabi bu işlemleri hafta sonu gerçekleştiremiyor. Sonra şu teklifi sunmuş patronuna hem taşınma hemde abonelikleri halletmek için hafta içi bir gün izin vermesini istemiş ve patrondan izni koparmış.
Facebook Comments

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir